کارتریج لیزری
تونر چیست و در کارتریج چه وظیفه ای دارد ؟

تونر چیست ؟

تونر ماده اصلی در کارتریج های لیزری می باشد که پس از استفاده تمام شده و ماده مصرفی در این قطعه است ، در گذشته برای فرایند چاپ و پرینت تنها از جوهر ها استفاده می شد اما استفاده از جوهر ها محدودیت های زیادی برای کاربر ایجاد می کرد برای مثال نمی توانستیم با آن ها روی کاغذ های نازک چاپ با کیفیتی داشته باشیم ، این جوهر ها در اثر آب و قطره باران پس از چاپ نیز پخش می شدند همچنین نمی توانستیم با آن ها چاپ با کیفیت و مناسبی داشته باشیم .

جوهر ها پس از باز شدن باید سریعا مورد استفاده قرا می گرفتند زیرا خیلی زود خشک می شدند و همچنین ظرفیت چاپ در آن ها به شدت پایین از این رو طراحان به فکر تولید و استفاده از موادی افتادند که تمامی این محدودیت ها را رفع کرد ، تونر پودری جامد و ریز می باشد که در مخزن تونر کارتریج های لیزری ذخیره شده است و با استفاده از آن می توان چاپ های با کیفیت و مناسبی را خلق کرد .

تونر ها تنها در کارتریج های لیزری وجود دارند و برای پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می گیرند پودر تونر از مواد مختلفی تشکیل شده است که این ترکیب مواد تونر را ایجاد کرده است مواد تشکیل دهنده این پودر شامل کربن ، اکسید آهن ، رزین ، پلی استر ها و پلیمرهای خاص می باشد دقت داشته باشید که هر کدام از این مواد نقش خاصی را در این ترکیب به عهده دارد ف برای مثال کربن نقش اصلی را در چاپ و پرینت داشته از این رو بخش اعظم این پودر را کربن تشکیل داده است .

در ترکیب پودر تونر پلاستیک وجود دارد که این ماده باعث شده تا تونر ضد آب باشد و پس از چاپ نیز در اثر آب و قطره آب پخش نشود و اطلاعات خوانایی خود را حفظ کنند، توجه داشته باشید که تونر پس از استفاده تمام شده و نیاز به شارژ دارد و مخزن کارتریج را مجدد به پودر تونر پر می کنند.

انواع تونر 

تونر ها ماده مصرفی در پرینترهای و کارتریج ها می باشند که پس از تمام شدن کاربران اقدام به شارژ آن می کنند توتر ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه شما را به طور کامل با ویژگی های هر کدام و کارایی و کاربرد آن  آشنا خواهیم کرد .

کارتریج تونر استوانه ای ( بطری شکل ) :

اولین کارتریج تونر و ساده ترین کارتریج تونر موجود در بازار کارتریج تونر بطری شکل است که از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و با استفاده از آن حجم زیادی از اطلاعات را می توان چاپ کرد و یا پرینت کرد .کارتریج تونر های استوانه ای که اخیرا وارد بازار شده اند از فناوری جدید پشتیبانی کرده و تا 30000 صفحه را نیز می وان با استفاده از آن چاپ کرد و یا پرینت گرفت .

کارتریج تونر استوانه ای برای چاپگر های بزرگ انتخاب مناسبی می باشد زیرا حجم زیادی از اطلاعات را با قیمت ارزان می توانید چاپ کنید محصول مورد نظر از نظر اقتصادی مناسب ترین انتخاب برای کاربران می باشد البته قابل به ذکر است که کیفیت مناسب و مطلوبی هم در چاپ و پرینت دارد .

کارتریج تونر استوانه ای

کارتریج های با مخزن تونر سنتی :

یکی از انواع کارتریج تونر های رایج در بازار است که با استفاده از آن می توانید چاپ های مناسب و با کیفتی ایجاد کنید ف ان کارتریج ها به استفاده ایمن و راحت معروف هستند البته این کارریج تونر نسبت به مدل های دیگر پیشرفته تر است و از قطعات مختلفی تشکیل شده است از این رو این محصول نسبت به سایر مدل ها از قیمت گران تری برخوردار است .

سیستم های مرکب جامد :

در دستگاه های کپی و برخی پرنترهای چند کاره از مرکب های جامد استفاده می شود که در زمان چاپ این مواد ذوب شده و روی صفحه اسپری می شود  این مواد در واقع پلیمر های چسبناکی می باشند که مانند مداد رنگی هستند ، سیستم های مرکب جامد را جایگزین سوم پرینترهای لیزری و جوهر افشان می دانند .

کارتریج تونر

کیفیت تونر 

دقت داشته باشید که هرگز از روی قیمت محصولی نمی توان کیفیت آن را تشخیص داد چه بسا برخی برندهای بزرگ و معروف این محصول را با قیمت گرانی وارد بازار کرده اند و شما صرفا هزینه اضافی بابت نام برند در تهیه این محصول پرداخت می کنید ، هرچه ذرات تونر ریز تر باشند شاهد چاپ با کیفیت تری خاهیم بود از این رو در زمان خرید و یا شارژ تونر حتما به ذارت تونر توجه لازم را داشته باشید .

تونر نسبت به سایر مواد در چاپ و پرینت از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است و با استفاده از آن می توانید چاپ های با کیفیت و مناسبی را خلق کنید به طوری که اطلاعات شما از ظاهر جذاب و خوانایی مناسبی برخوردار هستند با پودر تونر انواع تصاویر را نیز می توان با کیفیت عالی چاپ کرد ، تونر هیچ محدودیتی در چاپ ندارد و از صفحه اول چاپ شده تا صفحه آخر کیفیت خود را حفظ می کند .

پودر تونر به پرینتر لیزری نیز هیچ صدمه ای وارد نمی کند این محصول از دوام بالایی نیز برخوردار است و در دوره استفاده از آن حجم زیادی از طلاعات را می توان چاپ کرد و پرینت گرفت ، البته عواملی وجود دارد که باید در استفاده از پودر تونر آن ها را رعایت کنید تا کیفیت تونر حفظ شود .

 

کارتریج تونر

نکات نگهداری از تونر :

  • قرار ندادن تونر در محیط نم و مرطوب .
  • جلوگیری از تابش مستقیم نور خوشید به پودر تونر .
  • عدم نگه داری تونر در کنار بخاری و دیگر لوازم گرمایشی .
  • قرار ندادن تونر در برابر باد کولر ، پنکه و …
  • نگه داری تونر در محدوده دمایی صفر تا سی درجه سانتی گراد .

 

 

رنگ بندی تونر ها 

تونرها به دو دسته رنگی و مشکی تقسیم می شوند که رنگ مشکی برای چاپ های سیاه و سفید کاربرد دارد و برای ایجاد چاپ های رنگی خود باید تونر های رنگی را به صورت مجزا تهیه کنید تا چاپ مناسب و با کیفیتی را ایجاد کنید ، رنگ های پایه اصلی در تونر ها آبی ، زرد ،قرمز و مشکی می باشند رنگ مشکی تونر نسبت به سایر رنگ ها بیش تر مورد استفاده قرار می گیرد ..

 

 رنگ بندی کارتریج لیزری