کاتر
کاتر کاغذ چیست و چه کاربردی دارد؟

کاتر چیست ؟

کاغذ ار جمله لوازم پر کاربرد در منازل ، ادارات ،چاپخانه ها،مدارس و … می باشد. با اختراع انواع نرم افزار ها و رایانه ها کاغذ هم چنان جزء پر مصرف ترین لوازم در ثبت اسناد ،یادداشت ها و … می باشد.

به طوری که همه روزه مقدار زیادی کاغذ چاپ و مصرف می شود ، برش کاغذ نیز جزء فعالیت هایی می باشد که روزانه در انواع چاپخانه‌ ها و سازمان ها و … انجام می شود .

در حالت ساده برش کاغذ به وسیله قیچی انجام می شود اما برای برش کاغذ ها با اندازه دقیق تر و حجم بالا انواع کاتر کاغذ طراحی شده اند که قابلیت برش کاغذ ها را در کوتاه ترین زمان را دارند ، این کاتر ها بسیار پر کاربرد برای افراد در بسیاری از شغل ها می باشند .

 

کاتر

کاتر کاغذ چیست و چه کاربردی دارد؟

کاتر کاغذ یا گیوتین کاغذ ،دستگاهی برای برش کاغذ با اندازه دقیق و به صورت یکپارچه و تمیز می باشد ، کاتر کاغذ توانایی برش انواع کاغذ ،طلق،مقوا ، پی وی سی و … را دارد .در عکاسی ها ادارات ، چاپخانه ها ،مدارس و… از انواع کاتر استفاده می شود .

با استفاده از کاتر می توانید در زمانی کوتاه مقدار زیادی کاغذ به طور هم زمان با دقت مناسب برش دهید‌، البته مقدار کاغذ و دقت برش با توجه به نوع کاتر متفاوت است .

کاتر

بررسی انواع کاتر کاغذ

کاتر دستی :

کاتر دستی از جمله کاتر های پرکاربرد می باشند و در بسیاری از مکان ها از آن استفاده می شود .کاتر دستی دارای دو نوع کاتر دستی معمولی و کاتر دستی قدرتی می باشد .

• کاتر دستی معمولی:

این نوع کاتر ساده ترین و ارزان ترین نوع کاتر موجود در بازار است ، این محصول دارای یک اهرم است که پس از قرار دادن کاغذ در دهانه برش و فشردن آن کاغذ برش می خورد .

حداکثر ظرفیت برگه های استفاده شده برای آن ۳۰ برگه کاغذ است ، تیغه های آن غیر قابل تعویض است و مقاومت چندان بالایی ندارد .این کاتر دارای بدنه سبک می باشد و در شغل هایی با فعالیت پایین مانند عکاسی ،فروش لوازم تحریر و… کاربرد دارد . کاتر دستی معمولی توانایی برش کاغذ های با سایز A4 ، A3 و A5 دارد .

 


• کاتر دستی قدرتی:

نحوه کار این محصول مانند کاتر دستی معمولی است با این تفاوت که کاتر دستی قدرتی دارای نگهدارنده کاغذ است ، همچنین ظرفیت برش در آن نیز نسبت به نمونه معمولی بیشتر می باشد و حداکثر تا ۵۰۰ صفحه را می تواند برش دهد .

نگهدارنده کاغذ در آن به صورت اهرم یا به صورت پیچی است ‌، این نوع کاتر برای دفاتر با تیراژ متوسط مناسب است ‌‌. کاتر دستی قدرتی توانایی برش کاغذ با سایز A3 و A4 را دارد ،اسکلت این کاتر نسبت به نمونه معمولی سنگین تر و مقاوم تر است .


کاتر کاغذ برقی:

این نوع کاتر از جمله کاترهای پیشرفته است که در ادارات و چاپخانه ها از آن استفاده می شود این محصول با انرژی الکتریسیته کار می کند ،کاتر برقی به سه نوع فلکه ای ،نیمه برقی و تمام برقی تقسیم می شود .


• کاتر کاغذ فلکه ای:

در این محصول فقط برش به صورت برقی و با فشردن دکمه انجام می شود اما نگه داشتن کاغذ و حرکت آن به جلو و عقب به صورت دستی انجام می شود . کاتر کاغذ فلکه ای دارای دهانه برش ۴۵ سانتی متری است و ساده ترین و ارزان ترین نوع کاتر کاغذ برقی است .


• کاتر کاغذ نیمه برقی :

این نوع کاتر دارای برش و نگهدارنده کاغذ برقی است اما حرکت دادن کاغذ در آن به صورت دستی انجام می شود ،دهانه برش در آن ۳۲ و ۴۵ سانتی متر است .


• کاتر کاغذ تمام برقی:

در کاتر تمام برقی(تمام اتوماتیک) همانطور که از نامش مشخص است همه فعالیت ها اعم از نگه داشتن کاغذ ، حرکت دادن کاغذ و برش به صورت برقی انجام می شود و دست در آن دخالتی ندارد .

دهانه برش در این محصول ۳۲ تا ۷۲ سانتی متر است، کاتر های کاغذ تمام اتوماتیک در دفاتری با تیراژ های متوسط به بالا استفاده می شود .


کاترهای کاغذ صنعتی:

کاترهای هیدرولیک ازجمله کاتر های صنعتی کاغذ هستند که دهانه برش آنها از ۹۰سانتی متر شروع می شود ،این کاتر ها از قدرت مناسبی برخوردار هستند ، بازو و تیغه در آن با پمپ روغن به بالا پایین حرکت می کند ،گروهی از کاترهای کاغذ صنعتی پنوماتیک هستند و با پمپ باد تیغه حرکت می کند .


چجوری کاتر کاغذ مناسب بخریم؟


در انتخاب و خرید کاتر کاغذ اول باید در نظر داشته باشید که از این محصول در چه شغلی می خواهید استفاده کنید ، اگر فعالیت شغلی شما کمتر و سبک تر است کاتر های معمولی به راحتی می توانند پاسخگوی نیاز شما باشند اما در استفاده های سنگین تر مسلما نیازمند کاترهای پیشرفته با ظرفیت برش بالا هستید .

 

کاتر


• حجم و وزن


حجم و وزن مناسب کاتر یکی از نکاتی است که باید به آن توجه شود . پیشنهاد ما به شما انتخاب کاترهایی با حجم و وزن متوسط است .

کاترهای سنگین و با حجم زیاد به دلیل اشغال فضای زیاد و جابه جایی سخت برای کاربران مشکل ساز است ‌کاترهای کاغذ سبک وزن اکثرا دارای کیفیت مناسب نمی باشند و کاربران هنگام استفاده از آن با مشکلاتی مواجه شدند.


• تیغه


نکته دیگری که در خرید کاتر کاغذ باید به آن توجه داشت تیغه محصول می باشد ،تیغه مهم ترین قسمت کاتر است ،کاتر را انتخاب کنید که از جنس فولاد ضد زنگ باشد، همچنین در خرید دقت داشته باشید که محصول شما قابلیت تعویض تیغه و یا قابلیت تراش و تمیزکردن مجدد تیغه را داشته باشد .
کاترهایی که دارای نگه دارنده کاغذ و خط کش هستند به مراتب عملکرد بهتری خواهند داشت زیرا برش در آن ها با دقت بیشتری انجام می شود ‌ البته قابل ذکر است که همه کاتر های کاغذ دارای خط کش و نگه دارنده کاغذ نیستند.